O meni:

Viktorija Rozman Bitenc, svobodna umetnica in slovenska fotografinja, *23. december 1992, Ljubljana.

Raziskujem vse kar je nenavadno in očem skrito. Največja ljubezen so mi zapuščene zgradbe in ljudje z roba. Zgradbe imajo v sebi zgodbe, takšne in drugačne. Vsaka ima svojo življenjsko zgodbo. So kot ljudje. Tudi one imajo v sebi energijo, ki jo oddajajo. Le ta polni mojo notranjo praznino in mi služi za pomoč brezdomcem in narkomanom.

V svoj foto objektiv skušam ujeti prav vsak skriti in ne skriti kotiček. Fotografiram zapuščeno, kakor ne zapuščeno in polno energije in svežine.

Življenje je zame raziskovanje, kateremu nikoli ni konca. Zato skušam v svojemu življenju videti, poskusiti, slišati, se naučiti čim več. Nikoli ne vemo, kdaj nas doleti konec naše poti.

Opozorilo / Warning

Vse fotografije so last avtorja tega bloga in so zaščitene z avtorskimi pravicami. Kakršna koli uporaba fotografij mora biti odobrena s strani avtorja.

All photographs are property of author of this blog and are protected by copyright.
Any usage of photos must be approved by the author.

Trailer "Koliko se ljubiš?" (Docum. movie)

nedelja, 21. oktober 2018

https://radioprvi.rtvslo.si/2018/10/podgane-so-inteligentni-hisni-ljubljencki/

Darja Pograjc 20. 10. 2018


Izjemno inteligentni hišni ljubljenčki

Podgane potrebujejo veliko nege in vsakodnevno pozornost človeka

 (11:29)



foto: Viktorija Rozman Bitenc

Viktorijina zgodba

Domača podgana ni umazana in nevarna žival. Pravzaprav je izjemno čista in družabna žival, v pravih rokah pa izjemen ljubljenček. Ta glodavec se od miši razlikuje po svoji velikosti in daljšem, skoraj čisto golem repu. Prvo podgano je Viktorija Rozman Bitenc posvojila kot srednješolka, pred desetimi leti.

“Ena od sošolk je iskala osebo, ki bi želela posvojiti njeno podganico Inu. Jaz sem se takrat odločila za posvojitev. Ko sem prišla do te punce, mi je rekla, da je to prva podgana, ne bo pa zadnja, ker jih bom hotela potem imeti še več oz. mi bodo prirasle k srcu.”


Napoved se je uresničila, Viktorija ima danes 35 podgan. Ko je število tako hitro naraslo, je želela prvi rod oddati v posvojitev. A ravno zaradi slabih odzivov in predsodkov, se je odločila, da tega ne bo storila.

“Ker jih nočem dati v roke ljudem, ki jih ne razumejo, ki jih ne spoštujejo in jih ne cenijo!”


Podgane so izjemno inteligentne živali, nekateri njihovo inteligenco primerjajo celo s pasjo. Podganjemu hišnemu ljubljenčku morate obvezno vsak dan namenjati čas izven kletke, drugače vam bo noč popestrila z razgrajanjem, še doda sogovornica.

Napotki pred nakupom

Podgane so družabne živali, zato je priporočljivo posvojiti ali kupiti par – bodisi 2 samca ali 2 samici. Rade spijo skupaj, druga na drugi, skrbijo druga za drugo in poznajo spoštovanje.


Vsaka podgana ima svoj karakter – samci so ponavadi bolj leni, umirjeni, radi se razvajajo, medtem ko so samice bolj igrive, nagajive in živahne. Samice so lahko v večjem številu pri igri precej grobe.


Podganji samčki bodo zunaj kletke označili vse. Za seboj puščajo majhne kaplice urina, s čimer označujejo svoj teritorij, svoje poti, da se kasneje lažje orientirajo. Če razumete naravo teh živali, se boste s tem sprijaznili že na začetku.


Pred nakupom ali posvojitvijo se prepričajte, kakšna je zgodovina bodočega hišnega ljubljenčka. Podgane, ki so bile v preteklosti v stresnem okolju, so lahko zaprte, so rade same, se ne dovolijo vzeti v roke. Podgane so inteligentne in si dobro zapomnijo dogodke in ljudi.


Podgana po navadi živi od dve do štiri leta.


Podgane so lahko v pravih rokah čudoviti ljubljenčki, ki pa potrebujejo veliko nege in pozornosti.

 

torek, 2. oktober 2018

Razstava "Zgodovina Ljubljane skozi oči časopisa" v MKLJ

Razstava "Zgodovina Lj. skozi oči časopisa"

Pozdravljeni, Sloven/ke/ci predvsem Ljubljančani!

Ob letu Kulturne dediščine 2018 sem se odločila za razstavo "Zgodovina Ljubljane skozi oči časopisa", ki jo predstavljajo časopisni izrezki različnih Slovenskih časopisov objavljeni v času pred 2. Sv. Vojno in med njo. Razstava bo na voljo za ogled celotni mesec Oktober v prostorih MKLJ - Oton Župančič na Kersnikovi ul. V Ljubljani.

Razstavo mi je omogočil nepozabni dogodek med raziskovanjem ene od zapuščenih, praznih vil v Ljubljani, ko sem na skritem podstrešju odkrila skrinjo. V njej so se skrivali osebni dokumenti g. Zajca, ki je bil svoj čas tržni inšpektor Kranjske banske uprave. Bil je tudi inženir, ki je po slovenskih železnicah do leta 1945 letno prevozil več kot 2500 km. Zapisoval je vse pomembne dogodke v Ljubljani, kot zbiral vse te časopisne prispevke, zemljevide, in mnoge druge papirje, dokumente, z eno besedo - starine.

Skozi pomembne mejnike se bomo popeljali daleč v zgodovino Ljubljane in čas njenega nastanka, Emone.
Sprehodili se bomo med pred vojnimi časopisnimi izrezki, medtem, ko osrednjo nit razstave vodita zemljevida Ljubljane iz l. 1745 in 1843.

Na razstavi bo moč spoznati marsikatero še nepoznano dejstvo o mestu Ljubljana! Marsikaj že pozabljenega, bo spet v spominu!

Več o dogodku in poteku razstave, na spodnji povezavi:
https://www.facebook.com/events/1004984529663051/?ts=pss